Radu Petrescu, arbitrul-problemă pentru Dinamo » "Antecedentele" care l-au făcut celebru pe central

Articol de Liviu Manolache  —  Sunday, 30 March 2014

De 4 ori a mai arbitrat-o pe Dinamo centralul bucureştean Radu Petrescu pînă la meciul cu Patrolul, 3 din aceste partide fiind cu mari probleme, toate în 2012/13:

et. 12, Dinamo-Bistrita 1-2,  henţ în careu facut de Peteleu, neacordat;

et. 23, Petrolul-Dinamo  2-1, penalty pentru Petrolul, gol marcat de Dinamo dupa un hent Axente, gol anulat Petrolului;

et. 30, Dinamo-Ceahlaul 1-1, două penalty-uri refuzate dinamovistilor şi gol primit de gruparea «alb-roşie»  în urma unui henţ

În sezonul acesta "a fost eroul negativ" în multe meciuri:

et. 1, Steaua-Ceahlaul 2-1, nu a dat penalty Ceahlaului, nota 3 în GSP. După acest meci a lipsit 6 etape.

et. 14, Vaslui-Petrolul 1-1, nu l-a eliminat pe Geraldo, nota 4 in GSP.

et. 18, Astra-Viitorul 2-0, nota 6 în GSP.

Arbitrul Radu Petrescu a ignorat în repriza a doua un fault al lui Andrei Mureşan la Dică, exact la marginea careului, apoi încă unul care l-a avut pe Nikolov drept victimă, în aceeaşi zonă. În prima repriză, asistentul Slabu l-a oprit eronat pe Cîrstocea pentru ofsaid într-o fază cu mijlocaşul Viitorului scăpat spre poarta lui Coman.

- Etapa a 20 a, Otelul-Pandurii 0-1, a refuzat în min 30 un penalty gorjenilor, nota 5 în GSP.

Radu Petrescu a rămas în memoria multora printr-o decizie stranie luată în 2011, în partida Voinţa Sibiu-CFR Cluj 0-1, atunci cînd a anulat un gol perfect valabil sibienilor. La final, acesta a părăsit terenul "escortat" de scutieri.

93 de partide a arbitrat Radu Petrescu în Liga 1, 14 din acestea în 2013/14.