VIDEO U Cluj - Gaz Metan 1 - 0 » Lemnaru marchează din nou şi ”sepcile roşii” continuă seria bună!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday, 31 March 2014

După victoria istorică de etapa trecută cu CFR Cluj (2-1), Universitatea Cluj a învins şi astăzi Gaz Metan Mediaş, scor 1-0, prin golul marcat de Valentin Lemnaru.

Vezi aici desfăşurarea liveTEXT a partidei!

Ai aici cele mai importante faze VIDEO ale meciului!

Prima repriză de la Tîrgu Mureş a fost una de luptă, cele două echipe cedînd cu greu posesia. Şuturile de la distanţă nu s-au dovedit eficente, iar încercările de construcţie au fost blocate bine de ambele formaţii.

Medieşenii au rămas în 10 după doar o jumătate de oră, Roberston încasînd al doilea galben şi fiind eliminat.

Lemnaru a avut nevoie doar de o deschidere bună pentru a-i aduce pe cei de la ”U” în avantaj. În minutul 60, Tîrnăcop l-a deschis bine pe Lemnaru în careu, care l-a depăşit cu un dribling scurt pe Zaharia şi l-a învins apoi pe Pleşca cu un şut pe jos.

În minutul 80, acelaşi Lemnaru a fost faultat în careu de Buzean, iar Marius Avram a arătat punctul cu var. Atacantul clujenilor nu a putut să-l învingă din nou pe Pleşca şi a ratat astfel şansa de a-i depăşi pe Eric şi Antal în topul golgeterilor Ligii 1.

Clujenii s-au impus cu 1-0, continuînd seria bună. Elevii lui Teja au suferit o singură înfrîngere în ultimele şase meciuri.

Echipele de start:

U Cluj: Veselovsky - Ciupe, Abrudan, Ninu, Gercaliu - Bucşa, A. Lungu - Boutadjine, Calcan, Tîrnăcop - Lemnaru
Rezerve: Niculescu, Neag, Cristocea, Takacs, Kovacs, Sauvadet, Machado

Gaz Metan: Pleşca - R. Zaharia, Muth, Frăsinescu, Buzean - Tahar, Todea - Al. Munteanu, Bawab, C. Petre - Robertson
Rezerve: Vîtcă, Trtovac, Mach, Djalo, Avram, Llullaku, Mărkuş