Tenis

+4 la -4 » Ce a adus nou duelul dintre Novak Djokovici şi Rafael Nadal de la Miami

Novak Djokovici a primit 787.000 de dolari pentru victoria de la Miami

Articol de Luminiţa Paul  —  Monday 30th of November -0001 12:00

A 40-a întîlnire dintre Novak Djokovici şi Rafael Nadal, petrecută în finala de la Miami, a adus un sîrb în formă devastatoare: 6-3, 6-3 în 84 de minute.

Pentru numerele 1, Nadal, şi 2 mondial, Djokovici, să se găsească de o parte şi de alta a fileului a devenit rutină. Meciurile în sine însă nu sînt aşa.

Mereu apare ceva nou şi spumos. La fel s-a întîmplat duminică noapte, cînd cei doi s-au înfruntat pentru trofeul de cristal Tipperary pus în joc la Miami. În primul game al partidei, Rafa a avut întîia şi, pînă la urmă, singura lui minge de break. De acolo a început festivalul "Nole".

Cu un plan de joc excelent gîndit şi magnific aplicat, aflîndu-se pe suprafaţa care-i convine cel mai mult, hard-ul, sîrbul a dominat meciul. Şi s-a impus cu 6-3, 6-3 în numai o oră şi 24 de minute.

Este al patrulea titlu al său la Miami, după cele din 2007, 2011 şi 2012, în timp ce pentru Nadal e a patra oară cînd încheie învins un ultim act din Florida, după 2005, 2008 şi 2011.

Mai mult, Djokovici face dubla Indian Wells-Miami pentru a doua oară, după 2011, egalîndu-l pe Roger Federer, cu aceeaşi performanţă în 2005 şi 2006.

22-18 în favoarea lui Rafael Nadal a devenit, după finala de la Miami, scorul întîlnirilor directe cu Novak Djokovici