Liga Campionilor

Jose Mourinho şi-a făcut praf jucătorii după eşecul de la Paris: ”Ridicoli! Neputincioşi!”

Pastore înscrie golul trei al Parisului, după un slalom printre Azpilicueta, Lampard și Terry

Articol de Aurelian Botezatu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Managerul albaştrilor a afirmat că ar putea cîştiga trofeul, dar cu atacanţii francezilor: ”Eu n-am unii adevăraţi”.

Dacă duelul de la Paris s-ar fi tranşat la conferinţa de presă, Jose Mourinho ar fi cîştigat detaşat duelul cu Laurent Blanc. Pe teren însă, Chelsea a pierdut prima manşă a "sfertului" cu PSG, 1-3, iar tehnicianul portughez şi-a vărsat nervii pe jucători.

Apărarea a fost prima pusă la zid, în special pentru modul în care s-a primit golul trei (90+3). Acel slalom al lui Pastore aproape paralel cu linia de fund, încheiat cu şut la colţul scurt. "A fost ridicol. Acest al treilea gol e o glumă. Nu un gol, o glumă!", s-a revoltat managerul lui Chelsea.

Întrebat dacă ar cîştiga trofeul cu atacanţii lui PSG, Ibrahimovici, Cavani şi Lavezzi, Mou atît a aşteptat: "Sigur. Pentru ai mei e dificil şi să transforme jumătăţi de ocazii în ocazii. Fotbalul înseamnă în primul rînd goluri, dar asta e o treabă pentru atacanţi. Atacanţi adevăraţi, pe care eu nu-i am".

7 şuturi au expediat jucătorii lui Chelsea spre poarta adversă în 90 de minute. Parizienii au avut 12

"Nu sîntem o echipă plină de talente care să înscrie goluri, mai ales la acest nivel al competiţiei" (Jose Mourinho, manager Chelsea)