Volei

Au pus capăt blestemului » Dinamo, la prima victorie în faţa Bacăului la volei feminin după opt înfrîngeri

La 41 de ani, Alida Marcovici a făcut ieri un meci extraordinar // Foto: Alex Nicodim

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday 30th of November -0001 12:00

După opt înfrîngeri consecutive, Dinamo a cîştigat în faţa Bacăului. A făcut-o ieri, chiar pe terenul campioanei. Dinamo a dat lovitura, ieri, în al doilea meci al finalei campionatului, la Bacău.

După ce, sîmbătă, Ştiinţa a bifat primul punct în finală, după 3-1, ieri Dinamo a oprit seria de opt goluri fără victorie în faţa campioanei României.

Bucureştencele au cîştigat primul set, 25-20, iar în setul doi au condus cu 23-20! Au pierdut însă setul, după cinci puncte consecutive ale gazdelor. Acest lucru s-a simţit în setul 3, adjudecat tot de băcăuance cu 25-22.

În setul patru, în urma unui fileu atins de Sobo, dinamovistele au protestat vehement, iar Baciu a văzut cartonaşul roşu, arbitrul arătînd alte două "galbene"! Decizia le-a înrăit pe oaspete, care din acel moment au jucat extraordinar. Au cîştigat setul la 22 şi au împins meciul în decisiv.

Bacăul nu a avut însă nici o şansă, Baciu, Karakasheva, Marcovici "îngropînd" minge după minge în terenul advers. S-a terminat 15-11, Dinamo egalează la unu şi acum e favorită la titlu, mai ales că următoarele două meciuri se joacă la Bucureşti, pe 26 şi 27 aprilie. Finala se joacă după sistemul, "primul la 3".