VIDEO Surpriză de proporţii în Cupa Olandei » Ajax a fost umilită de Zwolle, 1-5! Fanii au întrerupt meciul

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 21 aprilie 2014

Ajax pleca drept favorită în confruntarea cu Zwolle din finala Cupei Olandei, însă rezultatul i-a luat pe toţi fanii "lăncierilor" prin surprindere. Favoriţii lor au fost umiliţi, fiind învinşi cu scorul de 5-1!

Van Rhijn deschisese scorul după numai 3 minute, iar Ajax părea că şi-a asigurat deja încă un trofeu. Au urmat însă momente tensionate, iar arbitrul a luat decizia de a opri meciul pentru 30 de minute, după ce suporterii "lăncierilor" au aruncat cu zeci de torţe şi fumigene pe teren.

Click aici pentru VIDEO!

Soarta partidei s-a întors radical după reluarea partidei. Thomas a reuşit o dublă în doar 4 minute, iar  pînă în minutul 33 scorul era deja 4-1 pentru Zwolle. Umilinţa a fost completată imediat după pauză cînd van Polen  a marcat pentru 5-1.

Chiar dacă a pierdut Cupa Olandei, Ajax este în pole position să cîştige campionatul, avînd nevoie de un singur punct în ultimele două runde pentru a cuceri titlul.