VIDEO Şepci nemţeşti » Max Nicu a marcat primul său gol în Liga 1 în ACS Poli - U Cluj 1-2

Nicu a fost adus gratis în această iarnă la Cluj

Articol de Cristian Marinescu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Aseară, pe Bega, a fost "1 pauză, 2 final", iar evoluţiile celor două formaţii ar putea alimenta suspiciunile! În prima repriză pe teren au fost doar bănăţenii, iar golul rapid al lui Popovici părea să risipească dubiile în privinţa cîştigătoarei.

În afara reuşitei din minutul 2, elevii lui Alexa au ratat numeroase alte oportunităţi, în vreme ce oaspeţii au răspuns doar prin golgeterul Lemnaru, al cărui "cap" a izbit transversala (15).

După pauză, rolul s-au inversat. Pe acest fond, pe lîngă multe alte ocazii de care clujenii şi-au bătut joc, Lungu (53) şi Max Nicu (84) au marcat logic golurile unui succes extrem de important pentru U şi care afundă gazdele de ieri în mocirla din subsolul clasamentului.

Penalty refuzat gazdelor
În minutul 12, Szekely a fost faultat în careu de Tîrnăcop, însă Kovacs a lăsat jocul să continue! Reluările Digi au demonstrat că decizia corectă era 11 metri pentru Timişoara, plus eliminarea fundaşului stînga de la U!