Tenis

FOTO Debut fulger » Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer s-au calificat în sferturi la BRD Năstase-Ţiriac Trophy

+19 Foto
Tecău şi Rojer s-au calificat în sferturi la BRD Năstase-Ţiriac Trophy Foto: Raed Krishan

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 23 aprilie 2014

Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer caută la BRD Năstase-Ţiriac Trophy cel de-a treilea trofeu cîştiga împreună, după succesele de la Casablanca şi Zagreb. Primul pas l-au făcut cu dreptul în faţa francezilor Nicolas Mahut şi Adrian Mannarino, impunîndu-se cu scorul de 6-0, 6-4.

Cei doi au început perfect meciul şi au cîştigat primul set în 21 de minute cu 6-0! Fără să mai forţeze, Horia şi Jean şi-au adjudecat şi setul secund cu 6-4. Aceasta a fost cea de-a noua victorie consecutivă pentru Tecău la BRD Năstase-Ţiriac Trophy, acesta cucerind ultimele două titluri puse în joc la Arenele BNR, alături de Robert Lindstedt (2012) şi Max Mirnyi (2013).

În sferturi, Tecău şi Rojer îi vor întîlni pe britanicii Colin Fleming şi Ross Hutchins, care au trecut în prima rundă de nemţii Martin Emmrich şi Christopher Kas, scor 7-5, 6-3.