Liga 2

Număraţi în pumni » ASA Tg. Mureş a penalizat aproape fiecare eroare din defensiva lui CS U Craiova şi s-a impus cu 4-1

Articol de Eduard Apostol  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Gazdele au avut o repriză secundă fantastică, ieri, contra principalei contracandidate la locul 1 al Seriei B2

Războiul declaraţiilor dintre ASA şi CS U s-a mutat ieri după-amiază pe teren, la Tîrgu Mureş, iar roş-albaştrii au umilit formaţia craioveană după un mitan secund în care s-au jucat cu adversarul şi cu ratările. Bonus: în minutul 76, Bobi Verdeş şi-a permis luxul de-a rata un penalty.

Apărarea celor din Bănie a fost inexistentă. Vătăjelu şi Ganea au fost surprinşi de centrarea lui Bumba, iar Amauri (13) l-a executat pe Brac: 1-0! Egalarea survenită înainte de pauză, Pleşan (44), după pasa măiastră a lui Ferfelea, părea că va oferi o repriză a doua de clasă.

A fost aşa, dar numai cu jucătorii ardeleni care au rîs de rivali. Verdeş (49) a fost omul potrivit la locul potrivit şi a făcut diferenţa după o centrare ce n-a putut fi blocată de nici un apărător al oltenilor: 2-1! N'Doye (68) a rupt meciul, înscriind din penalty: 3-1!
Hanca (86) a fost şi el insistent în faţa defensivei-şvaiţer şi a închis un duel intens mediatizat. Miercuri, intermediară de foc, după victoria Bistriţei, de ieri: CS U - Metalul Reşiţa şi ASA - Gloria.

ASA - CS U Craiova 4-1 (1-1)
Au marcat: Amauri (12), Verdeş (49), N'Doye (68-pen), Hanca (86) / Pleşan (44)
ASA: Stăncioiu - Hanca (Al. Dan, 90), Vîrtic, Bejan, Sepsi - N'Doye - Hora, Cl. Voiculeţ, Bumba - Amauri (Buhăescu, 76), Verdeş (Huiban, 81). Antrenor Adrian Falub
CS U: Brac - Ljubinkovici, Izvoranu, Pătraşcu, Vătăjelu - Vandelanoitte - Varga (Sin, 64), Pleşan (Valskis, 56), Ferfelea, Cr. Ganea (I. Şerban, 72) - Curelea. Antrenor: Gabi Balint