Tenis

Simona Halep a pierdut finala turneului de la Madrid în faţa Mariei Şarapova

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 11 mai 2014

Simona Halep, numărul 5 mondial, a pierdut finala turneului de la Madrid împotriva rusoaicei Maria Şarapova chiar dacă s-a impus în primul set, scor 6-1.

Simona nu a mai avut însă replică în faţa jocului agresiv al Şarapovei din spatele terenului, iar aceasta a cîştigat fără mari probleme în manşa secundă, scor 6-2, un set în care Halep a făcut chiar mai multe greşeli neforţate decît rusoaică.

Setul decisiv a fost mai echilibrat, dar tot Şarapova s-a dovedit mai puternică. S-a desprins la 4-1 cu două breakuri, Simona a pus presiune cu un break cîştigat pentru 4-3, însă a fost finalul pentru jucătoarea noastră. Rusoaica a mai făcut un break şi a cîştigat finala, scor 1-6, 6-2, 6-3.

După acest meci, Simona rămîne pe locul 5 WTA.

Ce urmează pentru Simona
Simona Halep va juca de mîine la turneul de la Roma unde are un tablou destul de dificil. Are un potenţial sfert de finală chiar cu Maria Şarapova. Vezi aici mai multe detalii

Desfăşurarea liveTEXT a finalei:

Setul III
3-6 - Rusoaica face un nou break şi cîştigă turneul.
3-5 - Dar Şarapova nu are probleme pe serva sa şi cîştigă la 15.
3-4 -
Simona pune presiune pe rusoaică după un nou game cîştigat pe serviciul său.
2-4 - Game excelent al Simonei şi cîştigă la 0 pe serviciul Şarapovei.
1-4 - Simona Halep nu se regăseşte şi mai pierde serviciul încă o dată.
1-2 - Şarapova reuşeşte breakul şi în setul decisiv. Halep a avut 40-0 în acest game.
1-1 -
Ambele jucătoare cîştigă fără probleme gameurile pe serviciile proprii.

Setul II
2-6 - Rusoaica face un nou break şi cîştigă setul secund!
2-4 -
Simona nu mai reuşeşte să se apropie de cîştigarea gameurilor pe serviciul rusoaicei.
2-3 -
Mult mai solidă a fost Simona Halep şi s-a apropiat din nou de Şarapova în set.
1-3 - Cel mai uşor game din acest set, Şarapova cîştigă la 0 după servicii foarte bune.
1-2 - Un nou game echilibrat, la fel ca precedentul, dar acum cîştigă Simona Halep şi se apropie.
0-2 - Debutul setului secund îi aparţine Şarapovei care se desprinde pe tabelă.
0-1 - Şarapova începe mult mai bine setul şi reuşeşte breakul după o minge cîştigătoare.

Setul I
6-1 - Simona Halep cîştigă categoric primul set, scor 6-1!
5-1 -
Jucătoarea noastră nu are probleme nici în acest game şi se apropie de cîştigarea primului set.
4-1 -
Primul game reuşit de Şarapova! Halep a ratat chiar şi în acest joc o minge de break.
4-0 -
Simona Halep joacă fără greşeală, iar rusoaica nu are răspuns.
3-0 -
Dublă greşeală pentru Maria Şarapova şi jucătoarea noastră reuşeşte al doilea break din acest meci.
2-0
- Simona cîştigă un game dificil pe propriul serviciu încheiat la avantaje.
1-0 Halep - Început excelent pentru Simona! Reuşeşte breakul din primul game al întîlnirii.

****

Şarapova a învins-o de două ori în 2012 pe Halep, de fiecare dată cu 2-0, la Beijing şi la Indian Wells. Ultima înfrîngere a Şarapovei a fost la sfîrşitul lui martie, în semifinalele turneului de la Miami. Atunci, Serena Williams a cîştigat cu 2-0.

De atunci, Şarapova a cîştigat turneul de la Stuttgart (5 meciuri) şi a trecut de alte 5 tururi la Madrid, eliminîndu-le  pe Koukalova, McHale, Stosur, Na Li şi Radwanska.

Partida va începe de la ora 17:30, va fi transmisă în direct la DolceSport 2 şi liveTEXT pe GSP.RO.