Publicitate

Argeşul visează frumos » Liceenii din Curtea de Argeş au ajuns în finala Cupei Coca-Cola

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 12 mai 2014

În acest week-end, la Piteşti s-au ocupat toate locurile din finala de la Bucureşti. Au mai rămas mai puţin de două săptămîni pînă la marea finală a Cupei Coca Cola, programată între 23-25 mai la Bucureşti. În acest week-end au avut loc meciurile din faza regională disputată la Piteşti.Opt echipe de băieţi, şi-au disputat biletul spre trofeu. Sistemul de competiţie a fost eliminatoriu, fiecare cu fiecare, semifinale, apoi un meci decisiv, între ultimele două echipe rămase în concurs.

40 de minute de foc
În prima zi a fazei regionale de la Piteşti, vedeta programului a fost meciul dintre echipa din Argeş şi cea din Buzău. Deşi erau conduşi cu 1-4 la pauză, argeşenii au reuşit să egaleze cu 7 minute înainte de final, apoi au marcat şi golul victoriei, după un minut.

Duminică, echipa Liceului "Ferdinand I" din Curtea de Argeş a confirmat forma de zile mari şi s-a impus în meciul decisiv, în faţa liceenilor din Constanţa. "Sînt nişte copii extraordinari! E o mare realziare, mai ales că sîntem la prima participare în Cupa Coca-Cola. Visăm frumos la finala de la Bucureşti", a spus antrenorul învingătorilor, Sorin Lazăr.

"Vom reveni mai puternici la anul!"
Deşi învinşi, puştii de la Liceul Teoretic "Nicolae Bălcescu" din Medgidia au cîştigat publicul de partea lor. "Sîntem supăraţi cu toţii acum, mîine ne întoarcem la antrenamente. Sîmbătă am reuşit două meciuri frumoase, sala a fost cu noi, dar duminică şi-a spus cuvîntul oboseala. Am avut şi ghinion. N-a fost să fie. Păcat că nu se califică două echipe pentru Bucureşti!", a comentat profesorul Claudiu Mitu.

N-a aprobat deciziile arbitrilor, însă antrenorul constănţenilor s-a declarat încîntat că există o astfel de competiţie pentru fotbalul de liceu: "La atîtea lucruri care nu merg în învăţămîntul nostru, Cupa Coca-Cola e foarte binevenită. Toată lumea se implică, şi părinţii, şi copiii, şi profesorii, şi liceele!".

Aflată şi ea la prima participare în competiţie, echipa din Medgidia plănuieşte să revină şi la anul. "Anul acesta majoritatea copiilor sînt dintr-a XI-a, la ediţia viitoare vor fi în an terminal, cred că vom fi mai puternici. Măcar să cîştigăm zona, care şi anul ăsta fost foarte grea. Au fost echipe bune în cursă. Noi ne-am strecurat, cum se spune", a spus profesorul Mitu.

Argeş - Constanţa scor 4-2 (1-1)

Echipa calificată în finala Cupei Coca-Cola: Liceul Tehnologic "Ferdinand I", Curtea de Argeş, Argeş