Tenis

I-a dat cu terenul în cap » Simona Halep a pierdut primul set, dar apoi a demolat-o pe Madison Keys!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 14 mai 2014

Simona Halep este sigură că va urca pe locul 4 WTA începînd de luni, dar la turneul de la Roma vrea o performanţă asemănătoare ca săptămîna trecută, la Madrid. Iar pentru asta trebuia s-o învingă astăzi în primul meci pe Madison Keys.

Simona a început în forţă partida şi a avut un break avans în debutul meciului. Keys a revenit însă pe tabelă şi chiar a egalat la 5-5 după ce a salvat şi o minge de set a lui Halep.

Jucătoarea noastră a avut apoi un scurt moment de cădere! Keys a reuşit breakul şi a închis setul cu 7-5.

Simona s-a enervat!
A fost finalul pentru jucătoarea americană după încheierea primului set. A dovedit din nou că este foarte puternică mental şi a mai pierdut un singur game pînă la final. I-a administrat un 6-0 în setul secund şi s-a desprins şi la 3-0 în decisiv.

O scurtă tresărire a avut Keys pentru 3-1, dar finalul a fost clar, 5-7, 6-0, 6-1.

În turul 3 va juca împotriva lui Suarez Navarro, iar partida va fi liveSCORE pe GSP.RO.