Europa League

VIDEO&FOTO Sevilla a cîştigat Europa League, la penalty-uri, 4-2! Beto, eroul andaluzilor! A 8-a finală pierdută de Benfica!

+18 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 15 mai 2014

FC Sevilla a cîştigat Europa League după ce a învins-o pe Benfica la penalty-uri, scor 4-2. Timp de 120 de minute cele două echipe iberice au fost egale, scorul fiind 0-0.

Lusitanii nu au reuşit să scape de acel "blestem" deja binecunoscut. Au pierdut a 8-a finală europeană consecutivă, deşi şi de această dată au fost mai buni.

Lima a ratat cîteva ocazii monumentale pentru Benfica. Prima repriză a fost una ştearsă, ambele echipe avînd cîte o ocazie importantă. Benfica a ratat în prelungirile primei reprize o mare ocazie. Maxi Pereira şi Rodrigo l-au transformat pe Beto în eroul spaniolilor.

După pauză, Reyes a avut şi el două şanse de a marca, însă ocaziile mari tot lusitanii le-au avut. Gaitan, Lima şi Garay au trecut în mai multe rînduri pe lîngă gol.

Aceasta a fost a 8-a finală europeană consecutivă pe care Benfica o pierde, iar pentru Sevilla este a 3-a oară care cîştigă trofeul, după succesele din 2006 şi 2007.

LIVETEXT  FC Sevilla 4:2 (după penalty-uri)  Benfica

VEZI VIDEO CELE MAI IMPORTANTE OCAZII!

PENALTY-URI

FC Sevilla
Bacca tras superb sub bară şi a înscris
Mbia trage bine în dreapta portarului şi înscrie
Coke trage puternic în dreapta portarului şi acesta chiar dacă a ghicit colţul, nu s-a putut opune
Gameiro trage puternic şi înscrie! Sevilla a cîştigat EUROPA LEAGUE

Benfica
Lima înscrie cu un şut în stînga porţii! Beto nu imereşte colţul
Cardozo trage slab pe jos în dreapta portarului şi Beto a respins
Rodrigo a tras în stînga lui Beto, însă fostul portar al CFR-ului a respins din nou
Luisao trage bine în plasa laterală şi înscrie

---------------------------

min. 120+2:  FLUIER FINAL! Avem penalty-uri! Bacca s-a accidentat şi nu e sigur că va putea fi pe lista executanţilor
min. 118:
Gaitan iese, intră Cavaleiro
min. 111:
Vitolo iese, intră Figueiras
min. 110:  Gameiro trage puternic la colţul scurt, mingea loveşte plasa laterală
min. 106:  A început repriza a doua de prelungiri!
min. 105+1: PRIMA REPRIZĂ ESTE GATA! URMEAZĂ ÎNCĂ 15 MINUTE
min. 104:
M. Marin iese, intră Kevin Gameiro
min. 102:
Bacca scapă spre poartă, şutează la colţul lung, mingea trece puţin pe lîngă poartă
min. 97:
Tot Benfica este echipa care controlează partida, însă nu reuşeşte să pună în pericol poarta lui Beto
min. 90:  A început prima repriză de prelungiri!
min. 90+3: FINALUL CELOR 90 DE MINUTE! AVEM PRELUNGIRI
min. 90+1:
Garay reia cu o execuţie acrobatică, mingea trece însă peste poartă
min. 85:
Beto iese hazardat, mingea ajunge la Garay reia cu capul, mingea trece peste poartă însă
min. 84:
Gaitan trage superb de la mare distanţă, şutul acestuia este respins incredibil de Beto cu un reflex superb
min 80:
Lima scapă spre poartă, întoarce un adversar, pasează la un coechipier, dar şutul acestuia este blocat în ultimul moment
min. 78:
M. Marin intră în locul lui Reyes
min. 72:
Lima încearcă să reia periculos, însă un jucător al Sevillei îi suflă mingea şi luftează în momentul şutului din centrul careului
min. 67:
Reyes centrează la colţul lung, dar Oblak iese excelent şi boxează
min. 61:
Reyes reia cu latul de la 7 metri, dar Oblak reţine în doi timpi, însă cu preţul unei accidentări
min. 59:
Rodrigo încearcă o pasă în lateral, Fazio are o intervenţie greşită şi a fost la un pas de autogol
min. 57:
Gaitan trage de la marginea careului pe jos, Beto însă e atent, se întinde şi reţine
min. 55:
Reyes şutează de la mare distanţă, pe centru şi Oblak reţine
min. 53:
Reyes scapă şi el spre poartă, Luisao intră prin alunecare şi deviază uşor mingea, cît să îl facă pe Reyes să trimită puţin alături
min. 46: A început repriza secundă!
min. 45+2: PAUZĂ!
min. 45+1: Mari ratări ale Benficăi! Maxi Pereira ajunge în careul Sevillei, deviază  o centrare către poartă, dar Beto respinge cu un reflex uluitor. Rodrigo şutează cu stîngul la colţul scurt, dar din nou Beto respinge
min. 40: Luisao se înalţă în centrul careului şi reia cu capul, mingea trece însă mult peste poartă
min. 37: Alberto Moreno preia în careul Benficăi, trage cu interiorul, dar Oblak stă bine şi reţine fără probleme
min. 35: Se joacă foarte mult la mijlocul terenului. Cele două echipe nu reuşesc să se desfacă
min. 30: Siqueira primeşte şi el cartonaş galben
min. 28: Se joacă foarte mult la mijlocul terenului, deşi începutul jocului a arătat cu totul diferit
min. 24: Almeida intră în locul lui Sulejmani, care s-a accidentat
min. 17: Cursă a lui Rakitici, ajunge în partea dreaptă a careului, centrează, însă mingea depăşeşte suprafaţa de pedeapsă
min. 14: Centrare în faţa porţii Sevillei, Beto respinge în margine, Garai apare şi reia de la colţul scurt, mingea este respinsă în corner
min. 13: Sulejmani se resimnte în urma celor două faulturi asupra sa
min. 13: Alberto Moreno primeşte şi el galben pentru un fault dur asupra aceluiaşi Sulejmani
min. 11: Fazio primeşte cartonaş galben după un fault la Sulejmani
min. 9: Carlos Bacca a primit în faţa porţii de la Vitolo, ratase preluarea, însă de la margine a fost ridicat fanionul
min. 5: Benfica s-a instalat în jumătatea spaniolilor, a şi avut o acţiune ofensivă, însă Beto a fost atent şi a ieşit dintre buturi, respingînd mingea în aut
min. 1: A început partida!

Echipele de start:

FC Sevilla: Beto - Coke, Pareja, Fazio, Moreno - Mbia, Carrico - Reyes, Rakitici, Vitolo - Bacca

Rezerve: Varas, Trochowski, Navarro, Marin, Iborra, Gameiro, Figueiras

Absenţi: Cerişev, Cristoforo (accidetanţi)

Benfica: Oblak - Pereira, Luisao, Garay, Siqueira - Amorim, Gomes, Gaitan - Sulejmani, Lima, Rodrigo