Cluburile din Liga 1 n-au fost încîntate de propunerea lui Gino Iorgulescu, de a schimba modul în care se împart banii din drepturi TV.
Ideea revoluţionară a şefului LPF a fost ca 20% din valoarea drepturilor TV, adică 5,5 milioane de euro, să fie condiţionat de folosirea la fiecare meci din campionat a cel puţin 5 jucători români!
Preşedintele lui Dinamo, Constantin Anghelache, a anunţat azi că doar 30% din banii de la televiziuni se împart în mod egal între cele 18 echipe din Liga 1. În sistemul propus de Iorgulescu, procentul ar fi fost de 50%.
"Am stabilit ca 30 la sută din suma respectivă să se împartă în cote egale, iar 70 la sută să se împartă după grila care a fost folosită în sezonul care se încheie acum", a spus Anghelache, potrivit Mediafax.
Argăseală: "Nu era normal"
Preşedintele Stelei, Valeriu Argăseală, a explicat de ce s-a opus ideii lui Iorgulescu:
"Trebuie să stabilim exact care sînt priorităţile fotbalului. Fie să susţinem toate echipele pentru a avea un campionat, fie să susţinem performanţa, ceea ce înseamnă ca echipele de pe primele locuri să ia mai mulţi bani. Aşa e normal".
{{text}}