Tenis

Revenire de senzaţie! Principala adversară a Simonei Halep s-a calificat în semifinale la RG la capătul unui meci electrizant

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 03 iunie 2014

Maria Şarapova, numărul 8 mondial şi finalistă anul trecut la Roland Garros, s-a calificat în semifinalele turneului, după ce s-a impus, scor 1-6, 7-5, 6-1, în meciul cu Garbine Muguruza, locul 35 WTA.

Şarapova a câştigat în faţa Garbinei Muguruza, care în turul doi a eliminat-o pe deţinătoarea trofeului şi numărul 1 mondial, americanca Serena Williams, după două ore şi şase minute de joc.

Anul trecut, Şarapova a fost învinsă în finală de Serena Williams. În semifinale, Maria Şarapova va juca în compania lui Eugenie Bouchard (Canada - numărul 18).

În sferturi la Roland Garros se află şi Simona Halep, care va juca, miercuri, pentru un loc în semifinale cu rusoaica Svetlana Kuzneţova.