Nationala

+38 Foto

Articol de Ştefan Constantin (foto)  —  sâmbătă, 07 iunie 2014

România a pierdu în această seară, la Mogoşoaia, şi al doilea joc de la Turul de Elită pentru CE Under 19 în faţa Rusiei. Chiar dacă mai au un meci de disputat, "tricolorii" nu mai au nici o şansă de a se califica la Campionatul European rezervat juniorilor de sub 19 ani.

România a deschis scorul în minutul 23, cu un şut superb în vinclu din afara careului şi a condus pînă în minutul 61, cînd ruşii au egalat prin Miranchuk.

2-1 s-a făcut în minutul 76 cînd Davydov a reluat cu capul din 5 metri în plasă. Lovitura de graţie a venit în minutul 80. Acelaşi Davydov a reluat din 5 metri şi a ajuns astfel la 4 reuşite.

La meciul puştilor a asistat şi selecţionerul Victor Piţurcă, dar şi fostul antrenor al lui Dinamo, Ioan Andone.

RUSIA - ROMÂNIA 3-1 (Miranchuk 61, Davydov 76, 80 - Păun 23)

Echipele:

Rusia: 1. Lobantsev-cpt. - 2. Karavaev, 3. Khodzhaniyazov, 5. Kalayashin, 10. Morgunov, 11. Davydov, 13. Koryan, 14. Efremov, 15. Barinov, 16. Karpov, 17. Miranchuk.

Antrenor: D. Ulyanov
Rezerve: 12. Mitryushkin, 4. Rebenko, 6. Lystsov, 7. Saramutin, 8. Martusevich, 9. Kurzenev, 18. Yaschuk

România: 12. Petrariu - 2. Băjan, 6. Achim, 14. Manea, 15. Dumitraşcu - 8. Şerban-cpt., 5. B. Vasile - 7. Popadiuc, 10. Vână, 19. Păun - 9. Puşcaş.

Antrenor: Ş. Iovan
Rezerve: 1. Fejer, 3. N. Vasile, 4. Răuţă, 11. Rotariu, 16. Marin, 17. Tudorie, 18. Mitriţă