CM 2014

VIDEO+FOTO Vremea revanşei » SUA a învins Ghana, 2-1, la al treilea duel direct de la Mondiale

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 17 iunie 2014

Tradiţia s-a rupt la duelurile dintre Ghana şi SUA de la Mondiale, americanii impunîndu-se cu 2-1, după ce pierduse cu acelaşi scor întîlnirile din 2006 şi 2010.

Fără vedeta Landon Donovan, lăsată acasă de Jurgen Klinsmann, Statele Unite a început tare partida cu Ghana. Clint Dempsey a deschis scorul după numai 29 de secunde, al cincilea cel mai rapid gol din istoria Campionatelor Mondiale.

Click aici pentru comentariul liveTEXT!

Africanii au început cu Essien şi Boateng pe bancă, însă cei doi au fost introduşi în repriza secundă, cînd s-a şi restabilit egalitatea, Andre Ayew marcînd în minutul 82. Americanii au obţinut însă toate cele trei puncte peste patru minute, cînd Brooks a înscris după o lovitură de colţ.

Click aici pentru VIDEO cu golurile!

Echipele de start:
Ghana: Kwarasey; Opare, Mensah, Boye, Asamoah; A. Ayew, Rabiu, Muntari, Atsu; J. Ayew, Gyan
SUA: Howard; Johnson, Cameron, Besler, Beasley; Bedoya, Beckerman, Bradley, Jones; Dempsey, Altidore

Clasament grupa G
1. Germania 4-0 3p
2. SUA 2-1 3p
3. Ghana 1-2 0p
4. Portugalia 0-4 0p

Mondial special AICI » Meciuri live, statistici real-time, infografii spectaculoase