CM 2014

VIDEO Deranj oranj » ”Cangurii” au fost aproape de surpriză după cel mai spectaculos meci al turneului, 2-3 cu Olanda

Robben a deschis drumul spre succes, cu al treilea gol la acest CM, egalîndu-i pe Muller și Van Persie // Foto: Reuters

Articol de Răzvan Luţac  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Trupa de la Antipozi au condus prin golurile lui Cahill şi Jedinak, dar Van Persie şi Depay au întors pentru a şaptea oară un rezultat la acest CM.

Cu steagul spaniol capturat, batavii au început logic partida cu Australia. Robben a înscris după o cursă de la mijlocul terenului (20) şi a dat semnalul de start showului!

Însă n-a fost doar la poarta lui Ryan: peste doar un minut, Cahill a marcat un gol fabulos, şut din voleu sub bara lui Cillessen. Gluma s-a îngroşat după pauză, cînd Jedinak a făcut 2-1 din penalty (54). Henţ Janmaat în careu. Surpriză!

Revenire la limită
S-a rupt Indi şi Van Gaal a trecut la 4-3-3, cu Depay. Van Persie a dat al doilea răspuns imediat, 2-2 şut sub bară. Iar minutul 68 a decis partida: Leckie a reluat cu pieptul din faţa porţii batave, iar Oranje a lovit pe contraatac. Rezerva Depay l-a păcălit pe portarul Ryan de la distanţă (68). Decisiv!