CM 2014

Remiza care nu ajută pe nimeni » Grecia - Japonia 0-0

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Friday, 20 June 2014

Japonia şi Grecia au remizat în a doua etapă a grupei C, 0-0. Fiecare avea nevoie însă de victore pentru a păstra şanse reale de a se califica. Elenii au jucat din minutul 38 în zece, după eliminarea lui Katsouranis.

În acest moment, în Grupa C domină Columbia, cu  6 puncte, pe 2 e Coasta de Fildeş, 3 puncte, iar pe 3 şi 4 Japonia şi Grecia, cu cîte unul. În ultima etapă se întîlnesc Japonia şi Columbia, respectiv Grecia şi Coasta de Fildeş.

Cu doar 4 goluri primite în zece meciuri din preliminarii, grecii s-au făcut de rîs la primul meci, cînd au fost demolaţi de Columbia, scor 3-0.  Japonia părea într-o formă bună înaintea turneului final, însă în primul meci a pierdut contra Coastei de Fildeş, scor 2-1, deşi la pauză au intrat în avantaj.

Cele două s-au mai întîlnit o singură dată, în 2005, într-un meci de la Cupa Confederaţiilor. Atunci, Japonia s-a impus la limită, 1-0.