CM 2014

FOTO şi VIDEO Instrucţie franceză! Echipa lui Didier Deschamps a dat de pămînt cu Elveţia, 5-2

+8 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Saturday, 21 June 2014

După victoria lejeră împotriva naţionalei din Honduras, 3-0, francezii au mai obţinut 3 puncte destul de uşor, învingînd Elveţia la scor, 5-2.

VEZI VIDEO GOLURILE PARTIDEI!

Franţa strînge astfel 6 puncte şi este ca şi calificată în optimile de finală. Elveţia e obligată să bată Honduras în ultima etapă, dar are nevoie şi de ajutorul Franţei, care va întîlni Ecuador.

VEZI LIVETEXT PARTIDA!

Giroud a înscris în minutul 17, iar peste doar un minut Matuidi a făcut 2-0. Benzema a ratat un penalty în minutul 32, dar pînă la pauză avea să fie 3-0 după golul lui Valbuena.

Benzema şi-a luat revanşa şi a înscris în minutul 67, pentru ca Sissoko să facă 5-0. Dzemaili şi Xhaka au redus din diferenţă în minutele 81 şi 87. Cabaye a încasat singurul cartonaş galben al acestui meci în minutul 88 şi va lipsi în ultimul meci din grupă.

Echipele de start:

Elveţia: Benaglio - Lichtsteiner, Djorou, Von Bergen, Rodriguez - Inler, Shaqiri, Behrami, Seferovici, Xhaka - Mehmedi

Franţa: Lloris - Debuchy, Varane, Sakho, Evra - Cabaye, Matuidi, Sissoko, Valbuena - Giroud, Benzema