CM 2014

VIDEO Miroxidabil! » Letal şi la 36 de ani! Secretul eternului Miroslav Klose, golgeterul Mondialelor

Articol de Aurelian Botezatu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Cu golul marcat africanilor, ”Miro” a salvat Mannschaftul de la un eşec umilitor şi l-a egalat pe brazilianul Ronaldo în clasamentul golgeterilor all-time ai Mondialelor

La 36 de ani, mulţi atacanţi sînt deja la pensie. Nu şi Miroslav Klose. Neamţul cu rădăcini poloneze continuă să facă ravagii prin apărările adverse.

Contra Ghanei, sîmbătă seară, a venit de pe bancă, la scorul de 1-2. Dar să nu vă închipuiţi că selecţionerul Joachim Low îl ţinuse rezervă 69 de minute din cauza vîrstei. Lipsa meciurilor în picioare, urmare a unei accidentări, a fost cauza.

Click aici pentru VIDEO!

Iar lui "Miro", cum îi spun fanii, nu i-au trebuit nici două minute pentru a schimba cursul unui meci ce se îndrepta spre o victorie ghaneză. E singurul "vîrf" de meserie din lotul nemţilor,dar de aur! Secretul tinereţii fără bătrîneţe: "Nu fac nimic neobişnuit. Dorm cît pot de mult".

Cu golul din minutul 71 l-a egalat pe Ronaldo în ierarhia all-time a marcatorilor Mondialelor: 15 reuşite. Avantajul său? În timp ce brazilianul e la "pensie", el mai are cel puţin 90 de minute la dispoziţie, cu SUA, ca să-l şi depăşească.

36 de ani şi 12 zile. Klose e cel mai bătrîn marcator german din istoria Mondialelor

112 secunde trecuseră de la intrarea pe teren cînd "Miro" a egalat la doi

"Bun venit în club, Klose! Îmi imaginez bucuria ta. Cupa Mondială e frumoasă"
Ronaldo, într-un mesaj adresat rivalului său

"Îmi doresc ca Miro Klose să-şi încheie cariera la noi. E inoxidabil!"