Tenis

Victor Hănescu a fost eliminat de Tomas Berdych în primul tur la Wimbledon! Românul s-a consolat însă cu cel mai frumos punct al meciului

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday, 23 June 2014

Victor Hănescu a fost învins, cu 7-6, 1-6, 4-6, 3-6, în primul tur la Wimbledon de favoritul numărul 6, cehul Tomas Berdych. Deşi a început în forţă şi a cîştigat primul set la tie-break, românul n-a putut ţine ritmul şi a cedat următoarele trei seturi.

VEZI AICI VIDEO!

După cele două ore şi 56 de minute de joc, Hănescu se poate consola însă cu lovitura care a ridicat în picioare publicul de la Wimbledon.

În setul 3, la scorul de 4-4, românul a reuşit să cîştige punctul după o execuţie inedită printre picioare. Victor Hănescu va primi 27.000 de lire sterline pentru participarea la acest turneu.