Tenis

VIDEO Gest excepţional al lui Novak Djokovici în partida cu Radek Stepanek: sîrbul a uluit asistenţa!

Cei doi prieteni s-au îmbrățișat la fileu la finalul meciului, foto: reuters

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 26 iunie 2014

Novak Djokovici s-a calificat în turul III la Wimbledon, după un meci disputat contra veteranului Radek Stepanek şi încheiat cu scorul de 6-4, 6-3, 6-7, (5/7), 7-6 (7/5). A fost un meci greu pentru sîrb, care a dat dovadă de o sportivitate rară la un punct din setul 5

Ce s-a întîmplat: Radek Stepanek a pus presiune pe Djokovici, a lovit mingi lungi, în apropiere de linia de fund a terenului şi şi-a asumat toate riscurile. Una dintre aceste mingi, la 5-5 în setul 4, a părut că iese milimetric afară, iar arbitrul de scaun a dictat aut înainte ca Djokovici să lovească. Aşezat pe lovitură, sîrbul nu s-a putut opri din cauza inerţiei şi a trimis mingea în fileu.

Cehul Stepanek a cerut imediat challenge, adică intervenţia hawk-eye-ului, iar imaginile au arătat că mingea a fost pe linie. Cum Djokovici a demonstrat că a putut ajunge la minge pentru a lovi, arbitrul a dispus repetarea punctului. Aici a venit gestul excepţional. Sîrbul în vîrstă de 27 de ani a recunoscut că, deşi a ajuns la minge, a lovit-o ca şi cînd ea ar fi în joc şi că nu ar fi returnat peste fileu.

Prin urmare, Djokovici a cerut ca punctul să îi fie acordat lui Stepanek, deşi s-ar fi distanţat, probabil decisiv, la 6-5. Fost lider mondial, "Djokerul" nu a mai dat dovadă de indulgenţă pînă la final, impunîndu-se în tiebreakul setului 4. VIDEO CU FAZA AICI