CM 2014

VIDEO+FOTO Vertonghen la maxim » Belgia a cîştigat şi ultimul meci din grupa H: 1-0 cu Coreea de Sud

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Thursday, 26 June 2014

Belgia se califică fără emoţii în optimile Campionatului Mondial, terminînd grupa H cu maximum de puncte.

VEZI AICI LIVETEXT PARTIDA!

Corea de Sud avea nevoie de o victorie la cel puţin 3 goluri pentru a mai spera la locul 2, însă nu au reşit să înscrie în poarta lui Courtois. Asta deşi au evoluat o repriză întreagă în superioritate numerică, Defour fiind eliminat înainte de pauză.

VEZI AICI VIDEO!

Vertonghen a adus însă toate cele trei puncte Belgiei, marcînd în minutul 78, după o minge respinsă în faţă de portarul Seung-Gyu.

Echipele de start:

Coreea: Seung-Gyu - Y Lee, J.H. Hong, S.G. Kim, S.Y. Yun - K.Y. Han, C. Y. Lee - S Y Ki, Sung-Yueng, J.C. Koo - H.M. Son

Belgia: Courtois - Borre, Van Buyten, Lombaerts, Vertonghen - Fellaini, Defour, Dembele - Mertens, Mirallas, Januzaj