Amicale

Distracţie la debut » Dinamo a cîştigat lejer primul amical al verii, 5-0 cu Cheadle Town

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 30 iunie 2014

Dinamo a cîştigat primul meci de verificare al verii, 5-0 cu Cheadle Town, echipă din liga a 10-a engleză.

"Un meci fantastic pentru echipa noastră, vom juca împotriva unui club emblematic şi foarte cunoscut în Europa. Va fi greu pentru că Dinamo are un lot format numai din jucători internaţionali", scriau englezii înainte de meci. Şi au avut dreptate.

Flavius Stoican a început meciul cu mai multe rezerve pe teren, iar pînă la pauză Miranda avea să înscrie unicul gol al reprizei. În partea secundă, cînd au intrat şi titularii, ”cîinii” s-au descătuşat, marcînd în alte patru rînduri.

DINAMO - CHEADLE TOWN 5-0 (Miranda 23, Lazăr 47, 78, Gavrilă 63, Boubacar 76)

Min 78:

Lazăr recuperează un balon în careu şi îl învinge pe portarul advers cu un şut puternic
Min. 76:
Boubacar majorează diferenţa cu o reluare din centrul careului, după o pasă a lui Ioniţă
Min. 63:
Gavrilă înscrie cu o lovitură de cap
Min. 47:
Lazăr majorează diferenţa "cîinilor" cu un şut de la 17 metri

Echipa lui Dinamo în repriza a II-a:
Samoilă - Rus, Ioniţă, Crişan, Bărboianu - Miranda, Boubacar - Gavrilă, Nedelcearu, Lazăr - Bilinski

Min. 23:
Miranda înscrie cu capul! Dinamo domină autoritar partida de pe terenul din preajma hotelului, cel cu iarbă. Pînă la gol dinamoviştii au ratat mai multe ocazii. La meci asistă aproximativ 300 de oameni, dintre care pot fi remarcaţi şi cîţiva dinamovişti.

Echipa de start a lui Dinamo: T. Marc - Fai, Durimel, Ad. Popa II, An. Radu - Nedelcearu, Boubacar - Buia, Miranda, Velici - Lemac