CM 2014

Liberoul din poarta Germaniei » De cîte ori a reuşit Manuel Neuer să-şi salveze echipa din poziţie de ultim apărător

+1 Foto
Manuel Neuer, Sursa: Reuters

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Tuesday, 01 July 2014

Unul dintre cei mai buni jucători ai Germaniei în victoria din "optimile" Campionatului Mondial, cu Algeria, 2-1 (după prelungiri), goalkeeperul Manuel Neuer, s-a comportat pe parcursul celor 120 de minute ca un veritabil libero.

În vîrstă de 28 de ani, Manuel Neuer a făcut un meci aproape perfect în poarta Germaniei, fiind învins o singură dată la ultima fază a meciului, cînd scorul era deja 2-0 pentru nemţi.

Portarul german s-a făcut remarcat prin numeroasele sale ieşiri în afara careului de unde a respins mingea, aşa cum o făceau în urmă cu zeci de ani Franz Beckenbauer sau Lothar Matthaus, fotbalişti ce jucau pe poziţia de libero în naţionala "panzerelor" germane.

Neuer a atins mingea în afara suprafeţei de pedeapsă de nu mai puţin de 21 de ori, reuşind să nu le dea oportunitatea algerienilor să înscrie.

Mondial special pe GSP.ro » Intră ACUM în cea mai spectaculoasă secţiune de pe site: meciuri live, statistici, infografii