CM 2014

Lionel Messi dezvăluie cum era să strice faza golului marcat de Angel Di Maria: "Aşa am vrut să fac iniţial"

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 02 iulie 2014

Lionel Messi a fost desemnat pentru a 4-a oară consecutiv omul meciului la acest Mondial. Argentinianul e fericit că s-a calificat în sferturi şi a povestit cum a gîndit faza golului marcat de Angel Di Maria, în minutul 118.

"Nu ştiu dacă am meritat sau nu să cîştigăm, dar important e că am trecut în faza următoare, ceea ce ne-am propus. Am avut multe ocazii, dar golul a venit tîrziu. Am arătat ceva nervozitate pe parcursul meciului, ne temeam să nu primim gol şi intram în criză pentru că nu marcam.

La faza golului, iniţial am vrut să finalizez eu, dar l-am văzut pe Angel şi am decis să-i pasez lui. Din fericire, a reuşit să plaseze şutul şi să marcheze. Aşa e fotbalul, de această dată am avut ceva noroc", a declarat Messi, potrivit fifa.com

FOTO şi VIDEO Îngerul Di Maria » Argentina merge în "sferturi", după 1-0 dramatic cu Elveţia

Mondial special pe GSP.ro » Intră ACUM în cea mai spectaculoasă secţiune de pe site: meciuri live, statistici, infografii