YEEES, MISS SIMONA HALEP! Performanţă istorică la Wimbledon: românca s-a calificat în semifinale!

+5 Foto
Simona Halep, foto: reuters

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 02 July 2014

Simona Halep a învins-o pe Sabine Lisicki în sferturile de finală de la Wimbledon, scor 6-4, 6-0, şi a devenit prima jucătoare română calificată în semifinale la turneul de Mare Şlem de la Londra.

Simona a început mai greu partida şi a fost condusă cu 3-0 şi 4-1 de puternica Sabine Lisicki. Însă al 5-lea game al partidei a fost ultimul cîştigat de finalista de anul trecut de la Wimbledon.

Simona a cîştigat 5 gameuri consecutive şi a luat primul set cu 6-4!

Setul secund a fost fără istoric, iar a treia jucătoare a lumii a obţinut trei breakuri şi a cîştigat manşa cu 6-0.

Simona Halep a devenit prima jucătoare din România care se califică în semifinale la Wimbledon. Pînă acum, doar Virginia Ruzici a mai ajuns în sferturi, în două rînduri.

Eugenie Bouchard este adversara din semifinale!
Bouchard a învins-o pe Kerber şi s-a calificat în semifinale la Wimbledon. GSP.RO a făcut o prezentare a viitoarei adversare, dar şi 3 puncte pe care Simona le poate specula.

Cum am trăit meciul Simonei Halep

Setul I
6-4 Halep - Simona a cîştigat primul set!
5-4 Halep -
Al doilea break al Simonei şi va servi pentru cîştigarea setului.
4-4 -
Revenire formidabilă! 3 gameuri consecutive cîştigate de Simona.
4-3 Lisicki -
BREAK reuşit de Simona după o eroare mare a germancei. A revenit în meci.
4-2 Lisicki -
Simona a intrat mai greu în meci, dar acum joacă mai aproape de nivelul adversarei.
4-1 Lisicki -
Nemţoaica a continuat să servească formidabil! Este greu de oprit cînd îi intră primul serviciu.
3-1 Lisicki -
Primul game obţinut de Simona. A fost excelentă pe serviciu.
3-0 Lisicki -
Simona este în corzi în acest debut de meci.
2-0 Lisicki -
Început dificil de partidă, Halep îşi pierde serviciul după ce a condus cu 30-0.
1-0 Lisicki -
Nemţoaica a cîştigat primul game al meciului, unul echilibrat.

Setul II
6-0 Halep! Victorie senzaţională a Simonei şi calificare istorică în semifinale!