CM 2014

VIDEO şi FOTO Adieu, les Bleus! Nemţii sînt în semifinale după ce i-au condus pe francezi aproape tot meciul, Franţa - Germania 0-1!

+13 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 04 iulie 2014

Germania s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial fără să aibă prea multe emoţii, deşi a întîlnit Franţa.

VEZI AICI LIVETEXT PARTIDA!

VEZI VIDEO CU GOLUL PARTIDEI!

Nemţii s-au impus la limită, scor 1-0, graţie unui gol marcat cu capul de Mats Hummels. Deşi au forţat după pauză, nemţii s-au apărat foarte bine şi au rezistat fără a da prea multe şanse "albaştrilor".

Cele două s-au întîlnit de 4 ori la Cupa Mondială, iar la acest capitol Germania e echipa care conduce, avînd 3 victorii, în timp ce Franţa are doar una.

VEZI AICI VIDEO MECIUL!

Cea mai mare ocazie a francezilor a fost ratată de Karim Benzema, care în ultimul minut a trims tare sub bară, însă Neuer s-a opus.

Echipele de start:

Franţa: Lloris - Debuchy, Varane, Sakho, Evra - Cabaye, Matuidi - Valbuena, Pogba, Griezmann - Benzema

Germania: Neuer - Lahm, Boateng, Hummels, Howedes - Khedira, Schweinsteiger - Ozil, Kroos, Muller - Klose