CM 2014

FOTO Imagine memorabilă » Tactica năucitoare a Olandei! De ce n-a tras ”portocala” pe spaţiul porţii Argentinei

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 10 iulie 2014

Semifinala dintre Olanda şi Argentina a fost unul dintre cele mai slabe meciuri ale Campionatului Mondial. Vreme de 90 de minute, ”portocala mecanică” nu a reuşit să tragă un şut pe spaţiul porţii lui Sergio Romero!

După ce a defilat în grupe, terminînd cu maximum de puncte şi cu 10 goluri marcate, Olanda s-a stins în faza eliminatorie. A învins-o în ultimele trei minute pe Mexic, scor 2-1, iar de Costa Rica a trecut la penalty-uri, după 0-0 în timpul regulamentar.

Acelaşi scor a fost şi după primele 90 de minute ale semifinalei cînd echipa lui Louis van Gaal nu a tras nici un şut pe poarta lui Sergio Romero! Explicaţia acestei situaţii este tactica defensivă abordată de tehnician. Camerele TV au surprins o imagine memorabilă în timpul jocului, cînd Olanda evolua într-un sistem inedit 6-3-1!