Tenis

Simona Halep a trecut de Aleksandra Krunici şi va juca în "sferturi" cu spanioloaica Lara Arruabarrena

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 10 iulie 2014

Simona Halep a învins-o în turul doi de la BRD Bucharest Open pe sîrboaica Aleksandra Krunici, 6-2, 6-4.Halep n-a avut nevoie decît de 72 de minute pentru a trece de Aleksandra Krunici şi a ajunge în sferturile de finală ale turneului organizat în Bucureşti.

În "sferturi", Simona Halep o va întîlni pe Lara Arruabarrena, numărul 120 WTA, care a trecut de Cagla Buyukakcay, a 164-a jucătoare a lumii, cu scorul de 5-7, 6-3, 6-7 (6-8)

În primul meci de la turneul bucureştean, Simona Halep, numărul 3 WTA şi principala favorită, a trecut de olandeza De Vroome Indy, numărul 190 mondial, cu scorul de 6-0, 6-4.

"A fost un meci greu. În setul doi am fost puţin obosită, a fost umiditatea crescută. Acum sînt bine din punct de vedere fizic. Le mulţumesc românilor care au fost în tribune şi îi aştept şi mîine să fie alături de mine. Arruabarrena este o adversară dificilă, am jucat cu ea şi la Madrid. Va fi un meci foarte greu", a spus Simona Halep la sfîrşitul meciului