CM 2014

"Criminal!" » Argentinienii au găsit vinovatul pentru înfrîngerea cu Germania: "Execuţie! Ne-a furat coroana!"

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 14 iulie 2014

Argentina a pierdut în prelungiri finala cu Germania, scor 0-1, la capătul unui meci cu multe faze controversate şi intervenţii dure.

Presa din Argentina îl pune la zid pe centralul Nicola Rizzoli, căruia îi reproşează neacordarea unui penalty la intrarea violentă a lui Neuer asupra lui Higuain.

Iată ce a scris la finalul partidei jurnalistul de la Ole, Emiliano Sotomayor:

"Arbitrul italian Nicola Rizzoli a repetat istoria Mondialului din 1990, cînd arbitrul mexican a inventat un penalty împotriva noastră. Doar că de această dată nu ne-a dat unul.

Rizzoli a trecut cu vederea intrarea criminală a lui Neuer la Higuain în repriza a doua. O altă coroană furată.

Ne-au furat. Iar. După 24 de ani. Adversarul a fost acelaşi. Şi nu mă refer la Germania. Adversarul a fost arbitrul. Mexicanul Edgardo Codesal ne-a executat în '90, în Italia. Acum Rizzoli.

Cum să nu vezi un asemenea penaty? Cum? A fost cît se poate de clar.

Neuer i-a dat un genunchi în gură lui Higuain. A fost o lovitură criminală a germanului, dar nu şi în opinia lui Rizzoli. Nici măcar asistentul Renato Faverani, care era la doar cîţiva metri, n-a reacţionat".