CM 2014

FOTO şi VIDEO Gest minunat la premiere! » Marele absent al Germaniei nu a fost uitat!

+2 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 14 iulie 2014

Germania a cîştigat Campionatul Mondial după o finală extraordinară cu Argentina, scor 1-0, decisă după prelungiri. Mario Gotze a fost eroul nemţilor cu golul victoriei marcat în minutul 115.

Germania a devenit campioana lumii chiar dacă nu s-a putut baza pe unul dintre cei mai buni jucători din naţională. Mijlocaşul Marco Reus s-a accidentat înainte de Mondial şi a fost înlocuit de Shkodran Mustafi în lotul nemţilor.

Totuşi, Reus nu a fost uitat de ceilalţi jucători la premierea de la finalul partidei, iar Mario Gotze a venit pregătit cu tricoul fostului său coleg de la Borussia Dortmund, dedicîndu-i marea victorie.

De altfel, cei doi sînt şi cei mai buni prieteni, iar eroul Germaniei a ridicat tricoul lui Reus pe podium, dar şi apoi pe teren. Gotze a fost susţinut şi de Mustafi, chiar cel care l-a înlocuit în lot.

Vezi în galeria FOTO şi în VIDEO momentele de la premiere.