Europa League

VIDEO Flamurtari - Petrolul 1-3 » Ploieştenii s-au calificat cu două victorii! Adversar dificil în turul 3

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 24 iulie 2014

Petrolul a cîştigat şi returul cu Flamurtari, scor 3-1 în Albania. Ploieştenii s-au impus şi în tur, 2-0.

VEZI AICI VIDEO GOLURILE!

Flamurtari a dechis scorul în minutul 37 după o lovitură de cap bine plasată de la 11 metri. Doar două minute au condus albanezii. Teixeira a egalat după un şut pe jos de la 16 metri.

Pablo De Lucas şi Priso au adus victoria Petrolului după două goluri marcate în ultimele 10 minute.

În turul 3 Petrolul va întîlni vicecampioana Cehiei, Viktoria Plzen, adversar mult mai dificil.

Echipele de start:

Flamurtari: I. Lika - Arberi, Telushi, Douglas, Mici - Shehaj, Kuqi, Zeqiri, G. Lika - Muzaka, Lena

Rezerve: Xheliaj, Sakaj, Meto, Licaj, Idrizaj, Gerxho, Begaj

Petrolul: Pecanha - Alcenat, G. Alves, Gerson, Fanchone - Nepomuceno, De Lucas, Hoban, Teixeira - Mutu - Tamuz

Rezerve: Cobrea, Beţa, Albin, Marinescu, N'Koyi, Priso, Satli

***

min. 94: FLUIER FINAL!
min. 90+1: GOL PETROLUL! Albin pasează la Teixeira, brazilianul trimite în faţa porţii, de unde Priso înscrie
min. 73:
Lena primeşte în faţa porţii, trage din voleu din faţa lui Priso, mingea se duce mult peste poartă

min. 35:
Şut al albanezilor de la mare distanţă, mingea trece pe lîngă poarta lui Pecanha
min. 25:
Shehaj primeşte la 16 metri, are toată poarta goală în faţă, dar Gerson apare excelent şi respinge
min. 21:
Fanchone şutează din voleu, mingea nu îl surprinde pe Lika însă, care respinge
min. 20:
Nepomuceno trage din cădere de la marginea careului, mingea trece puţin pe lîngă poartă
min. 17:
Teixeira trece de doi adversari uşor, este blocat în careu, însă arbitrul nu acrodă penalty
min. 11:
Mutu reia cu capul de la 11 metri, minea trece la o palmă de bara porţii albanezilor
min. 8:
Pecanha trimite o pasă la adversar, Lika centrează în faţa porţii, de unde un coechipier trimite cu pămîntul, mingea cade pe plasă însă