VIDEO şi FOTO » Dinamo umileşte Oţelul Galaţi, 4-0, şi dă primul golgeter al Ligii 1

+8 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 28 iulie 2014

Dinamo a zdrobit Oţelul Galaţi cu 4-0 în prima etapă a noului sezon din Liga 1, neoferind nici o şansă moldovenilor.
Recitalul "cîinilor" a început în minutul 24 cînd Elton a înscris cu un şut violent de la 20 de metri, portarul Vlăsie a fost doar simplu spectator.

După 4 minute, moldovenii au făcut penalty, iar Bilinski, omul care avea să devină eroul partidei, a înscris. În minutele de prelungire ale primei reprize, a venit şi cea mai importantă fază a Oţelului. Avdici a şutat din colţul careului de 16 metri, dar mingea a trecut puţin pe lîngă poartă.

Partea a doua a meciului l-a avut în prim plan tot pe atacantul polonez, care a reuşit "dubla" după două minute de la revenirea de la cabine. Elton a şutat puternic, iar Bilinski a profitat de respingerea în lateral a lui Vlăsie şi a înscris.

În minutul 68, Bilinski avea să reuşească hattrick-ul, după ce Matei a trimis perfect o centrare de pe partea dreaptă, iar polonezul a îndeplinit o simplă formalitate.