Handbal

Liber spre semifinale » România va întîlni Olanda pentru un loc în primele 4 formaţii ale lumii la junioare

Articol de Marian Ursescu  —  Monday 30th of November -0001 12:00

România a trecut greu de Croaţia, reuşind să se desprindă abia spre finalul partidei. Adversarele au condus cu 4-1, România a întors 8-10, dar la pauză a fost egal: 12-12.

În partea a doua, România s-a apărat mult mai bine, portarul Isabela Roşca a închis poarta, iar "tricolorele" s-au desprins la 18-14. Trei goluri rapid încasate, le-a readus în joc pe croate. Ultimele zece minute au fost însă dominate clar de românce care de la 20-21 au mai primit un singur gol şi au marcat şapte. În "sferturi", România va întîlni mîine, de la ora 13:00, Olanda.

Batavele au furnizat o mare surpriză în "optimi", eliminind Ungaria, 22-21. Maghiarele trecuseră de Rusia şi Norvegia în grupă, în timp ce Olanda terminase abia pe patru într-o grupă cu Coreea de Sud, Brazilia, Suedia, Tunisia şi Kazahstan, cîştigînd doar în faţa ultimelor două formaţii.