FOTO & VIDEO Petrolul - FC Botoşani 4-1 » Ploieştenii s-au distrat cu FC Botoşani şi pleacă încrezători la Plzen!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 03 august 2014

Petrolul n-a avut nici o problemă cu FC Botoşani şi s-a impus cu 4-1 în meciul jucat pe Ilie Oană.

4-1 » Toto Tamuz reuşeşte dubla

”Lupii” au deschis scorul chiar din minutul 2, cînd Adrian Mutu a marcat cu o lovitură de cap. Tot căpitanul Petrolului s-a dovedit decisiv şi la golul doi, cînd a pasat pentru Albin, după un un-doi frumos în careu, iar uruguayanul a încris cu un şut la colţul lung.

Toto Tamuz a dus meciul la scor de neprezentare pentru botoşăneni, după o gafă a portarului Lazăr, care a degajat în piciorul atacantului, iar israelianul nu a iertat (16). Moldovenii au redus din diferenţă în minutul 38, cînd Martinus a centrat perfect, iar Batin a reluat cu capul în poarta lui Pecanha.

Elevii lui Răzvan Lucescu au marcat pentru a patra oară în minutul 60, după o fază de manual. Teixeira a pasat pentru Albin, uruguayanul a lăsat mingea pentru Tamuz, care a înscris dintr-o poziţie excelentă.

”Lupii” s-a impus fără probleme şi aşteaptă cu un moral mai bun deplasarea din Cehia, unde vor întîlni Victoria Plzen.

Echipele de start:

Petrolul: Peçanha - Alcenat, Hoban, Geraldo, Fanchone - Marinescu, De Lucas - Mutu, Albin, Teixeira - Tamuz

FC Botoşani: Lazar - Patache, Oltean, Tincu, Acsinte - Ianc, Vaşvari, Croitoru - Ivanovici, Batin, Martinus