Liga Campionilor

VIDEO BATE în ultima secundă! » Coşmarul lui Debrecen: după 2 ani, ungurii sînt eliminaţi din nou de BATE

Senegalezul Sidibe (în alb) înscrie pentru Debrecen, dar e prea puţin pentru a rezista în Ligă

Articol de Theodor Jumătate  —  joi, 07 august 2014

Marţi seară, maghiarii au condus cu 1-0 în manşa secundă a turului 3 preliminar, dar eliminarea lui Bouadla a fost catastrofală. Au primit trei goluri, ultimul în minutul 90+4!

În august 2012, tot în turul 3 preliminar al Ligii, Debrecen a avut 1-0 în Belarus în prima manşă. Sidibe deschisese scorul, dar acelaşi Sidibe şi-a dat autogol în minutul 90+3. A fost 1-1, şi în retur, chiar dacă erau favoriţi, maghiarii au pierdut cu 2-0 acasă în faţa lui BATE, după ce au jucat în 10 mai mult de jumătate de oră.

În august 2014, Debrecen a cîştigat turul, 1-0 pe teren propriu (gol Sidibe), însă a fost eliminată din nou. Marţi seară, ungurii iar au marcat primii la Borisov – şi tot Sidibe, trei goluri şi un autogol în aceste patru meciuri directe. Numai că şi acum au terminat partida cu un om mai puţin. Bouadla a văzut roşu (38), cînd oaspeţii conduceau încă, şi a urmat dezastrul. Trei goluri încasate, ultimul în minutul 90+4! Şi adio Ligă!