Stranieri

VIDEO Gol de lîngă el » Dragoş Grigore, debut nereuşit în Ligue 1 cu Toulouse

Grigore (stînga) e depăşit de Cvitanich // Foto: MediafaxFoto/AFP

Articol de Theodor Jumătate  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Sîmbătă, echipa sa a pierdut cu 3-2 în deplasarea de la Nice, iar fostul căpitan dinamovist a greşit la golul de 2-2: l-a pierdut din marcaj pe Cvitanich.

A jucat foarte bine în pregătiri, iar antrenorul Casanova l-a titularizat şi la debutul în Ligue 1, sîmbătă, pe terenul lui Nice. Însă Dragoş Grigore, cumpărat în iunie de la Dinamo cu un milion de euro, şi-a pierdut adversarul într-un moment important. Cînd Toulouse (cu Mihai Roman doar pe bancă) conducea cu 2-1.

În minutul 63, la o centrare în faţa porţii, pe 6 metri, stoperul cu numărul 25 al alb-violeţilor a reacţionat tîrziu. Şi Cvitanich, care deschisese scorul pentru Nice, i-a luat faţa şi a egalat. Pentru ca, şase minute mai tîrziu, trioul de fundaşi centrali ai oaspeţilor să mai fie depăşit o dată. Decisiv.

Jocul său nu le-a plăcut nici jurnaliştilor de la L'Equipe, care i-au dat cea mai mică notă în partida de pe Allianz Riviera.