Handbal

Umilite în Ungaria » România, eşec ruşinos cu prima reprezentativă maghiară: 23-33!

Articol de Marian Ursescu  —  luni, 11 august 2014

România a pierdut la zece goluri diferenţă meciul cu prima echipă maghiară în turneul de la Kecskemet.

Învinse sîmbătă de a doua echipă a Ungariei, 23-21, România a pierdut la scor şi meciul cu prima echipă maghiară, în turneul de la Kecskemet, 23-33!

După o primă repriză excelentă, în care cele două echipe au rămas pe picior de egalitate, 15-15, în partea a doua, "tricolorele" au căzut inexplicabil pe final. De la 20-21 în minutul 44, România a mai reuşit doar trei goluri în ultimele 16 minute şi a primit, în schimb, 12!

Extremele României au fost inexistente, la 9 metri doar Perianu şi Olteanu au jucat cîte ceva, iar pivoţii Manea şi Chintoan au avut prea puţine mingi utile. Portarul Paula Ungureanu a fost din nou cea mai bună jucătoare a României, îndeosebi în prima repriză. Golurile "tricolorelor" au fost marcate de Perianu 8, Manea 3, Elisei-Ardean 3, Oltean 3, Buceschi 3 (toate din 7 metri), Brădeanu 2, Chiper 1.

România a terminat pe locul 3 turneul din Ungaria, cu o singură victorie, 30-26 cu Angola, dar cu două înfrîngeri.