VIDEO Bătrîneţea, bat-o vina! » Gafa lui Cătălin Munteanu a fost decisivă în Braşov - Oţelul 1-1

Articol de Iulian Cuibar  —  Monday 30th of November -0001 12:00

Cătălin Munteanu, 35 de ani şi jumătate, a produs un penalty hidos pentru Oţelul în startul meciului, fază care a cîntărit decisiv pînă la final.

Cel mai experimentat nu înseamnă în fotbal şi cel mai bun. Din păcate pentru el, Cătălin Munteanu a dovedit-o din plin aseară. La cei peste 35 de ani ai săi a judecat în reluare o fază simplă pe atacul Oţelului, în propriul careu, instinctele nu i-au mai funcţionat ca acum 10-15 ani şi l-a faultat prosteşte pe Avdici. Penalty clar, bătut bine de Zaharia, 0-1.

De aici nu doar că jocul s-a complicat pentru braşoveni, dar a urmat o goană fără luciditate după egalare. Pînă la pauză, doar şuturile lui Constantinescu au creat agitaţie, însă Plopeanu a rezolvat cu calm. Tot Constantinescu a reuşit să egaleze cu un sfert de oră înaintea finalului de meci, micuţul jucător al Braşovului sărind peste Murgoci şi trimiţînd cu capul în poarta gălăţenilor.