Nationala

FOTO Victorie importantă la ”tineret” » Viorel Moldovan debutează cu un succes la România U21, 2-1 cu Italia

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 13 august 2014

Echipa de tineret a României s-a impus astăzi în amicalul de lux disputat împotriva naţionalei Italiei, scor 2-1.

Viorel Moldovan n-a ţinut cont de conflictul dintre Bogdan Stelea şi Gabi Iancu, convocîndu-l pe mijlocaşul Stelei pentru partida cu Squadra Azzurra. Mai mult, selecţionerul i-a şi acordat banderola, iar încrederea i-a fost răsplătită după numai jumătate de oră, cînd acesta a pasat decisiv la golul lui George Puşcaş.

Bălaşa a marcat pentru 2-0 în minutul 44, după o centrare a lui Mitriţă, pentru ca oaspeţii să reducă din diferenţă în prelungirile reprizei. Cataldi a executat impecabil o lovitură liberă de la 20 de metri. Scorul s-a menţinut pînă la finalul partidei, asigurîndu-i lui Moldovan un debut cu dreptul pe banca naţionalei U21.

Echipa de start a României: 1. Buzbuchi - 2. Bălaşa, 3. Ţîru, 5. Boldor, 4. Filip - 7. Nedelcu, 6. Creţu - 10. G. Iancu (cpt.), 11. Mitriţă, 8. Rotariu - 9. Puşcaş
Rezerve: 12. Cojocaru, 13. Neag, 14. Puţanu, 15. Toşca, 16. I. Şerban, 17. Popadiuc, 18. Fl. Tănase, 19. Bumba, 20. A. Ivan