Tenis

Simona Halep s-a calificat în sferturi după un duel echilibrat cu Lucie Safarova! Şi-a aflat viitoarea adversară!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 15 august 2014

Simona Halep a învins-o pe Lucie Safarova, cap de serie numărul 16, în optimile de finală de la Cincinnati. Românca s-a impus în două seturi, scor 6-4, 7-5, după un meci destul de echilibrat.

Chiar dacă a cîştigat în două seturi, meciul cu cehoaica nu a fost deloc uşor. Un singur break a decis prima manşă, cîştigată de a doua jucătoare a lumii cu 6-4.

Setul secund a fost şi mai echilibrat, iar cele două jucătoare au ajuns în prelungiri. Acolo, Simona a fost din nou mai puternică şi a apăsat pe acceleraţie pentru a se impune cu 7-5.

În sferturile de finală, Simona o va întîlni Maria Şarapova, în direct pe DolceSport de la ora 2:00. Rusoaica a învins-o pe compatrioata sa, Anastasia Pavlyuchenkova, scor 6-4, 7-6.