Europa League

FOTO S-au dus toate speranţele! Petrolul a fost învinsă acasă şi are şanse minime de calificare!

+10 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Thursday, 21 August 2014

Petrolul a jucat în această seară în manşa tur a play-off-ului din Europa League, dar Mutu şi compania au avut ghinion şi au pierdut, scor 1-3.

Elevii lui Răzvan Lucescu au controlat şi au dominat pe tot parcursul partidei, dar tot croaţii au deschis scorul. Cop a marcat dintr-un penalty acordat după un henţ al lui Adrian Mutu, dar speranţele gazdelor au renăscut în ultimul minut al reprizei, cînd Tamuz a driblat 3 adversari şi a şutat fără speranţe pentru portarul oaspeţilor.

Repriza secundă a însemnat un asalt la poarta lui Eduardo, însă rînd pe rînd, Teixeira, Mutu sau Tamuz au avut ghinion şi au fost blocaţi in extremis. Pe final, acelaşi Cop a adus victoria oaspeţilor cu o lovitură de cap după un contraatac rapid al croaţilor.

În prelungiri, Machado a marcat dintr-o lovitură liberă şi a năruit toate speranţele Petrolului.

Returul este programat peste o săptămînă, la Zagreb.

Desfăşurarea liveTEXT a partidei:

min. 90+6: Final de meci, Petrolul este învinsă după un meci spectaculos de Dinamo Zagreb.
min. 90+5: Gol Dinamo Zagreb! Machado înscrie din lovitură liberă.
min. 90+4:
Geraldo Alves a primit cartonaş roşu direct după un fault asupra lui Ivo Pinto.
min. 88:
Dinamo Zagreb nu mai iese din propria jumătate după golul marcat în minutul 80.
min. 83:
Nepomuceno a intrat în locul lui Mutu.
min. 80: Gol Dinamo Zagreb! Cop face "dubla" cu o lovitură de cap din 6 metri.
min. 78:
Mutu ratează incredibil, Petrolul are ghinion.
min. 73:
Vukojevici intră în locul lui Antolici.
min. 69:
Ocazie imensă a Petrolului, şutul lui Teixeira este respins de pe linia porţii de un fundaş al croaţilor.
min. 63:
Mută şi Răzvan Lucescu: Albin în locul lui Priso.
min. 62:
A doua schimbare la oaspeţi: Wilson Eduardo iese, intră Pjaca.
min. 60:
Pecanha este din nou în zi mare, scoate un nou şut periculos.
min. 58:
Repriza secundă nu mai are acelaşi ritm ca prima, sînt mult mai puţine riscuri.
Pauză la Ploieşti, 1-1.
min. 45: GOOOL Petrolul! Tamuz driblează toată apărarea adversă şi marchează fără probleme.
min. 38:
Gol anulat al Petrolului după un fault al lui Mutu asupra portarului Eduardo.
min. 33:
Alcenat este avertizat.
min. 32:
Mutu este din nou aproape de gol, "capul" său este reţinut de portar.
min. 29:
Cop deschide scorul din lovitura de pedeapsă.
min. 28:
Penalty pentru Dinamo Zagreb după un henţ al lui Mutu.
min. 22:
Prima ocazie a oaspeţilor, şutul trece peste poarta lui Pecanha.
min. 18:
Ocazie importantă a lui Mutu, şutul său este blocat de un fundaş advers.
min. 14:
Petrolul controlează debutul partidei, iar Dinamo Zagreb are probleme să iasă din propria jumătate.
min. 8:
Prima ocazie mare a meciului, Teixeira este blocat in extremis de portarul lui Dinamo Zagreb.