Europa League

VIDEO+FOTO Calificare istorică! Astra pierde acasă cu Lyon, 0-1, dar merge în grupele Europa League!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 28 august 2014

Astra s-a calificat astăzi în premieră în grupele Europa League, eliminînd-o în play-off pe Olympique Lyon!
După victoria senzaţională din Franţa, 2-1, giurgiuvenii au reuşit să îi ţină în şah pe francezi, deşi Lyon deschisese scorul în manşa secundă după numai 23 de minute prin Ferri.

Click aici pentru VIDEO!

Lung a fost însă providenţial după primirea golului, respingînd în ultimul moment mingea deviată de Bakary Kone (27). Astralii au început să conteze în atac abia în partea a doua. Oros a trimis cu capul puţin pe lîngă poartă (51), în timp ce Lopes a scos incredibil mingea reluată cu capul de Enache (70).

Lyon a trimis în bară în minutul 84, însă n-a mai contat, pentru că Astra a obţinut în premieră calificarea în faza grupelor Europa League.