Europa League

VIDEO Dinamo Zagreb - Petrolul 2-1 » Echipa lui Răzvan Lucescu a pierdut ambele manşe

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 28 august 2014

Pentru al doilea an la rînd, Petrolul a avut parte de o misiune dificilă în returul playoffului Europa League. Anul trecut adversară a fost Swansea, acum e Dinamo Zagreb.

VEZI VIDEO!

După 1-3 în tur, Petrolul a pierdut şi returul de această dată, scor 1-2. Croaţii au rezolvat rapid soarta calificării, iar în minutul 22 Cop a făcut 1-0.

Fără să aibă prea multe ocazii, Petrolul a egalat în minutul 59 prin Juan Albin. Deşi mai aveau nevoie de două goluri, ploieştenii nu au reuşit să pună presiune pe adversar, iar Dinamo Zagreb a mai înscris o dată, prin Antolici, în ultimul minut.

***

min. 90+6: FLUIER FINAL!
min. 90+5: GOL DINAMO ZAGREB! Antolici îi întoarce pe Albin şi Hoban, trage superb la colţul lung şi înscrie
Vukojevici intră în locul lui Machado
min. 59: GOL PETROLUL! Albin trimite un şut, mingea este deviată, loveşte bara şi intră în plasă

min. 28:
Juan Albin pasează la Tamuz, care se mişcă greu şi este deposedat de portarul gazdelor
min. 22: GOL DINAMO ZAGREB! Cop scapă singur şi şutează pe lîngă Cobrea

min. 16:
Petrolul ţine de minge, însă croaţii se apără bine şi fragmentează jocul, ei fiind cei care sînt calificaţi la ora actuală
min. 8:
Ademi trage de la marginea careului, mingea se duce pe lîngă poartă
min. 7:
Tamuz şutează la colţul scurt, mingea loveşte bara, apoi pe Eduardo în spate, dar se duce aproape de linia porţii