Accidentare îngrozitoare a lui Kamil Bilinski » Vîrful e OUT pe termen lung, iar Dinamo îi caută înlocuitor!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 31 august 2014

Dinamo a urcat pe locul patru după victoria cu FC Braşov, 2-1, din etapa a şasea, dar a plătit un preţ destul de mare. Atacantul Kamil Bilinski s-a accidentat grav înainte de pauză.

Dinamo a învins-o, cu ceva emoţii, pe FC Braşov pe teren propriu, iar polonezul Kamil Bilinski a fost unul dintre cei mai buni jucători ai "cîinilor" în prima repriză.

Din păcate pentru dinamovişti, atacantul s-a accidentat înainte de pauză, după un duel aerian cu un adversar, care l-a călcat pe călcîi la aterizare. Bilinski s-a ales cu o tăietură urîtă şi a fost cusut chiar la stadion. În locul său, la pauză, a intrat Marius Alexe, revenit după împrumutul de la Sassuolo.

"Avem nevoie de un atacant, mai ales după accidentarea lui Bilinski, care e una extrem de gravă. Are o tăietură în spate, pînă la tendon a ajuns. Bine că nu i-a tăiat tendonul. O să stea destul de mult timp pe bară", a declarat Dorin Mateuţ pentru Dolce Sport.