EURO 2016

VIDEO Alexandru Tudor nu dă penaltyuri! Arbitrul român a refuzat lovituri de pedeapsă ambelor echipe în Danemarca - Armenia 2-1

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday 30th of November -0001 12:00

La 15 luni după ce au învins cu 4-0 la Copenhaga, în preliminariile CM 2014, armenii s-au întors în Parken pentru a-i înfrunta din nou pe danezi. Şi i-au condus iar pe vikingi acasă la ei, la debutul campaniei pentru Euro 2016.

Dar golul lui Mhitarian (50) n-a valorat nimic la final, anulat de reuşitele lui Hojbjerg (65) şi Kahlenberg (80). Alexandru Tudor a fost echidistant: n-a dat penalty nici pentru unii, nici pentru alţii. În minutul 24, Mhitarian a fost dezechilibrat în careul danez de Kjaer, însă arbitrul a dictat fault în atac.

Iar în minutul 62, esticul Arzumanian l-a împins din spate pe Vibe (de-abia intrat la gazde). Românul a ignorat protestele scandinavilor, care au mai înscris o dată (Krohn-Dehli): asistentul Şovre a indicat ofsaid.