Nationala

Răzvan Burleanu a făcut analiza meciului cu Grecia » Care au fost favoriţii lui

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 09 septembrie 2014

Preşedintele FRF, Răzvan Burleanu, a făcut analiza primei victorii din preliminariile pentru Campionatul European din 2016 împotriva Greciei.

Burleanu spune exact cum a trăit partida cîştigată cu 1-0 în faţa Greciei şi numeşte cîţiva jucători care, după părerea sa, au făcut diferenţa.

"În tăcerea de la Atena am putut simţi vibraţia aparte dintre jucătorii noştri. I-am auzit cum se încurajează, cum strîng rîndurile, cît de bărbăteşte pot gestiona situaţiile grele. Am avut ocazia să ascult cum Tamaş dirijează admirabil defensiva, cum Marica îşi fixează colegii de ofensivă în schema selecţionerului, apoi strigătele lui Tătăruşanu, revigorante pentru fundaşii noştri.

Duminică seară, tricolorii au fost eroi. Nu am trecut printr-un război, dar dacă dicţionarele fixează termenul «erou» şi în dreptul celor care dau dovadă de abnegaţie deosebită în condiţii grele, înseamnă că am fost eroi.

Am cîştigat o partidă oficială, în deplasare, după ce am jucat în inferioritate numerică 41 de minute, cu tot cu prelungiri. Pentru o comparaţie edificatoare (exceptând partida cu Faroe, din 2008) trebuie să ne întoarcem tocmai în 1998, cînd am învins Portugalia în deplasare după 25 de minute de sacrificiu în zece oameni şi golul lui Dorinel Munteanu din final. Acum 16 ani!", se arată într-o postare pe site-ul personal al lui Burleanu.