Tenis

FOTO Ne menţinem în Grupa I a Zonei Euro-Africane » Adrian Ungur a adus victoria României în faţa Suediei!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 14 septembrie 2014

România va rămîne în Grupa I a Zonei Euro-Africane şi anul viitor, după ce Adrian Ungur a adus astăzi al treilea punct în confruntarea cu Suedia, învingîndu-l pe Elias Ymer, scor 3-6, 6-4, 7-6(7), 6-3.
Ungur a avut nevoie de două ore şi 45 de minute pentru a se impune, revenind de la 0-1 la seturi. Tenismanul român pierduse confruntarea de vineri cu Christian Lindell, 5-7 6-7(2), 4-6, dar şi-a luat astăzi revanşa, aducînd punctul care asigură  menţinerea la actualul nivel. Meciul dintre Copil şi Lindell nu s-a mai disputat.

”Am avut un început dificil. Adrian nu a reuşit să îşi controleze bine emoţiile la începutul meciului, dar a luptat şi a reuşit să îşi revină. A ştiut ce trebuie să facă încă de la început şi a reuşit să cîştige partida, revenindu-şi după pierderea primului set”, a spus Adrian Pavel la finalul partidei.